Lente Gábor (Debreceni Egyetem, Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék)

A biológiai kiralitás eredetének sztochasztikus kinetikai modelljei

 

Az élő szervezetben jelentős szerepet játszó molekulák túlnyomó többsége (pl. az aminosavak, fehérjék, szénhidrátok és nukleinsavak) királis, vagyis nem azonos saját tükörképével. Habár a tükörképi párok (enantiomerek) energiája minden eddigi kísérleti tapasztalat szerint pontosan egyforma, az élő természetben mégis csak egyikük található meg elterjedten. Ezt jelenséget nevezik biológiai kiralitásnak, s kialakulásnak értelmezése a jelenség felfedezése óta foglalkoztatja a tudósok széles körét.

            Az elmúlt évtizedben meglepő kísérleti példákat találtak abszolút aszimmetrikus kémiai reakciókra,1-2 vagyis olyan folyamatokra, amelyekben egy királis termék egyik enantiomerjének jelentős feleslege keletkezik kiralitást nem mutató kiindulási anyagból aszimmetrikus külső hatások nélkül. Az ilyen reakciókban a végállapotban feleslegbe kerülő kísérletről kísérletre enantiomer véletlenszerűen változik.

            Az ilyen típusú kísérleti tapasztalatok értelmezése nem lehetséges a hagyományos, determinisztikus megközelítést használó kémiai termodinamika és reakciókinetika eszközeivel, mert ezekben a kiindulási állapot egyértelműen meghatározza a végállapotot is. A jelenség modellezése a sztochasztikus kinetika eszköztárával lehetséges, amelynek használata a determinisztikus megközelítéssel összevetve jóval mélyebb matematikai és hátteret igényel.3 Az elmúlt években sztochasztikus kinetikai modellek használatával jelentős előrelépést sikerült elérni az abszolút aszimmetrikus reakciók, s ezen keresztül a biológiai kiralitás kialakulásának értelmezésében.4-6 Az előadás bemutatja a modellek felépítését és belőlük levonható, a kísérleti tapasztalatokkal közvetlenül összevethető következtetéseket.

           

 

 

1. Asakura, K.; Ikumo, A.; Kurihara, K.; Osanai, S.; Kondepudi, D.K. J. Phys. Chem. A 2000, 104, 2689-2694.

2. Soai, K.; Sato, I.; Shibata, T.; Komiya, S.; Hayashi, M.; Matsueda, Y.; Imamura, H.; Hayase, T.; Morioka, H.; Tabira, H.; Yamamoto, J.; Kowata, Y. Tetrahedron: Asymm. 2003, 14, 185-188.

3. Érdi, P.; Tóth, J. Mathematical Models of Chemical Reactions; Manchester University Press: Manchester, U.K., 1989.

4. Lente, G. J. Phys. Chem. A 2005, 109, 11058.

5. Lente, G. Phys. Chem. Chem. Phys. 2007, 9, 6134.

6. Lente, G. Symmetry 2010, 2, 767. (http://www.mdpi.com/journal/symmetry/, open access)

 

Időpont: szept. 28. kedd 16:15 Helye: BME, K épület alagsor 66.

fõoldal