Vszv 2006 01 03

 

1. Négy dobókockával dobunk. Mi a valószínűsége annak, hogy mindegyiken más számot kapunk? Mi a valószínűsége annak, hogy mindegyiken ugyanazt a számot kapjuk?

 

2. Adjon alsó és felső becslést annak a 19-ed rendű binomiális eloszlásnak a várható értékére, amelyiknek a  4  az egyetlen módusza (azaz a legvalószínűbb értéke)!

 

3. Egy bizonyos országban a családok eloszlása a gyermekek száma szerint:

 

  k

gyerekek száma

 0

 1

 2

 3

 4

p(k)

családok aránya

0,1

0,3

0,3

0,2

0,1

 

Feltételezzük, hogy minden gyermek a többi gyerek nemétől függetlenül 0,5 – 0,5  valószínűséggel születik fiúnak vagy lánynak. Egy családot véletlenszerűen kiválasztunk az országban. Mi a valószínűsége annak, hogy a családban a lányok száma  2 ?

 

4.. Mi a valószínűsége annak, hogy  0  és  1 között egymástól függetlenül választva két számot, a két szám szorzata kisebb 0,25 -nél, ha a két számot 

a)  egyenletes eloszlás, illetve

b)  az  f(x) = 2x  (0<x<1) sűrűségfüggvényű eloszlás szerint választjuk?

 

5. Egy radiánban mért véletlen  X  szögről feltesszük, hogy  0  és  π/2  között egyenletes eloszlású. Képzeljük el, hogy egymástól függetlenül  n  kísérletet végzünk  X -re. A kísérleti eredmények koszinuszainak vesszük az átlagát. Kb. mennyi ez az átlag, ha  n  nagy? (Válaszként egy konkrét számot adjon. Indokolja válaszát!)

 

6. A sarki zöldségesnél kifigyeltem, hogy amikor valaki egy 1 kg krumplit kér, akkor a krumpli súlya az esetek 90%-ában kevesebb, mint epszilonnal tér el az 1 kg-tól. A krumpli valódi súlyát normális eloszlással modellezve becsülje meg, hogy mennyi ez az epszilon, ha a névlegesen 1 kg krumpli valódi súlyának a szórása 5 dkg.