Vszv_2005_06_28

 

1. Az  A , B , C  események függetlenek, és  P(A) = P(B) = 1/3, P(C) =2/3 . Feltéve, hogy egy kísérlet során legalább egy bekövetkezik közülük, mi a valószínűsége annak, hogy mindhárom bekövetkezik?

 

2. Az  ( X , Y )  vektorváltozó eloszlását táblázattal adtuk meg:

 

3

0,1

0,2

0,1

2

0,1

0,0 

0,2

1

0,1

0,1

0,1

Y / X

1

2

3

 

Számolja ki  X  és  Y  várható értékét és szórását, valamint adja meg az   X  és  Y  közötti korreláció értékét!

 

3. Mi a valószínűsége annak, hogy az ötös lottón a kihúzott öt szám közül a második legnagyobb  77 -tel egyenlő?

 

4. Az  ( X , Y )  vektorváltozó sűrűségfüggvénye:  f(x,y) = c xy  ( 0 < y < x < 2 ) . Számolja ki a  c  konstans értékét, és határozza meg az  Y  sűrűségfüggvényének képletét!

 

5. (Az előző feladat folytatása) Milyen  x = k(y)  képlet alapján tippeljünk  Y -ból  X -re, ha a célunk az, hogy a  k(Y) – X  hiba abszolút értékének a várható értéke minimális legyen?

6. Tegyük fel, hogy a gyufák darabszáma egy gyufásdobozban 48  vagy  49  vagy  50 , és hogy ez a három eset egyforma esélyű. Tegyük fel azt is, hogy a gyufaszálak hosszának várható értéke  40 , szórása  2  mm . Valaki azzal játszik, hogy egy dobozban lévő összes gyufaszálat egymás után illeszti, és a kapott „kerítés” hosszát vizsgálja. A standard normális eloszlás eloszlásfüggvényének segítségével adjon képletet annak az eseménynek a valószínűségére, hogy a kerítés hossza nagyobb mint  2  méter!