Vszv_2003_05_26

1. Tegyük fel, hogy az A, B, C események függetlenek és egyforma valószínűségűek. A közös valószínűség értékét jelöljük p -vel. Feltéve, hogy közülük legalább egy bekövetkezik, mi a valószínűsége annak, hogy pontosan egy következik be?

2. Egy ládába belerakunk 30 cédulát, 1-től 30-ig megszámozva. Visszatevéssel húzunk 10 -szer. Mi a valószínűsége annak, hogy az első 9 szám mind különbözik, de a 10 -ik megegyezik valamelyik korábbival? Feltéve, hogy az első 9 szám mind különbözik, de a 10 -ik megegyezik valamelyik korábbival, mi a valószínűsége annak, hogy az utolsó 5 szám mind különbözik?

3. Egy vizsgára 150 hallgató jelentkezett. Minden hallgató, a többitől függetlenül 0,03 valószínűséggel elkésik, illetve 0,02 valószínűséggel meg sem jelenik.

Feltéve, hogy egy diák nem mulasztja el a vizsgát, mi a valószínűsége, hogy pontosan érkezik? Mi a valószínűsége annak, hogy legfeljebb két hallgató kivételével mindenki megjelenik a vizsgán? Hány hallgató pontos megjelenése a legvalószínűbb?

4. Mi a valószínűsége annak, hogy két független RANDOM szám négyzetének az összege kisebb 0,25-nél? (RANDOM szám: 0 és 1 között egyenletes eloszlású.)

5. Egy örökifjú tulajdonságú alkatrészről valaki - korábbi tapasztalatai alapján - azt állítja, hogy valószínűbb, hogy az alkatrész 1,5 éven belül elromlik, szemben azzal, hogy túléli a 1,5 évet. Milyen következtetést vonhatunk le ebből az ilyen alkatrészek átlagos élettartamára?

6. Egy vizsgán az egyes hallgatók elért pontszámának várható értéke 40, szórása 10. Közelítőleg mennyi a valószínűsége annak, hogy egy ilyen vizsgán részvevő 50 diák pontszámának átlaga 35 és 45 közé esik?