Vszv_2001_06_25

1. Tegyük fel, hogy A, B, C egymást kizáró, 1/4 valószínűségű események. A+B és B+C függetlenek-e egymástól? {Indoklást is kérünk.)

2. Mi a valószínűsége annak, hogy az ötös lottón két egymást követő húzáson 10 különböző számot húznak ki? (Indoklást is kérünk.)

3. Ha évente átlagosan 8 telitalálatos szelvény akad a lottón, akkor mi a valószínűsége annak, hogy júliusban legalább 2 telitalálatos szelvény is tesz? (A használt eloszlás jogosságát indokolja!)

4. Nyolc érme van a zsebemben: hét szabályos, egy pedig hamis, mert mindkét oldalán “fej” van. Egy érmét véletlenszerűen kiveszek a zsebemből, és anélkül, hogy megvizsgálnám, ötször feldobom. Feltéve, hogy mind az öt dobás eredménye “fej”, mi a valószínűsége, hogy a hamis érmét vettem ki?

5. Egy tanfolyamra 15 hallgató iratkozik be, de elfoglaltságaik miatt mindenki – a többiektől függetlenül – csak 2/3 valószínűséggel megy el az egyes órákra. Hány fős terem kell ahhoz, hogy a megjelenő hallgatók 97,5 százalékos biztonsággal elférjenek a teremben? (A standard normális eloszlás eloszlásfüggvénye a 2 helyen kb. 0,975.)

6. Az r sugarú kör kerületén egyenletes eloszlás szerint választunk egy pontot, és azt merőlegesen rávetítjük a kör egy átmérőjére. Határozza meg a vetületpont sűrűségfüggvényének képletét!